4 döntés, ami hosszú távon is megalapozza az anyagi biztonságot

Az anyagi biztonság nem egyik napról a másikra alakul ki: ez az állapot hosszú időn keresztül meghozott tudatos döntések sorozatának eredménye. Azt gondolhatnánk, hogy a magas bevétel a legfőbb kulcs a stabil anyagi háttérhez: kétségtelen, hogy ez megkönnyíti a dolgunkat, az igazi biztonság azonban a jövedelem helyes kezelésében rejlik. Az alábbiakban megvizsgáljuk, milyen döntésekkel segíthetünk abban, hogy hosszú távon megalapozzuk pénzügyi stabilitásunkat.
1. A pénzügyek tudatos nyomon követése
Ha szeretnénk megtanulni azt, hogy hogyan kell hatékonyan beosztani a pénzünket, nyomon követni a bevételeinket és a kiadásainkat, nincs nehéz dolgunk, de egy kis odafigyelésre és tudatosságra szükségünk lesz. Ma már számos online, telefonra letölthető alkalmazás között válogathatunk, melyek segítségével egyszerűen összeírhatjuk azt, hogy mire mennyit költünk: néhány hónapon keresztül minden egyes kiadásunkat vezessük egy ilyen applikációban a párszáz forintos kávétól kezdve egészen a hitel törlesztőrészletéig, majd vizsgáljuk felül ezeket az összegeket.
Ha így teszünk, pontosan látni fogjuk, hogy havonta mekkora a fix kiadásaink összege, de azt is, hogy melyek azok a területek, ahol egy kicsit túlköltekeztünk. Ha tartunk attól, hogy megfeledkezünk a költéseink rendszeres követéséről, jó megoldás az is, ha hónap végén a bankszámla terhére teljesített fizetési műveleteket ellenőrizzük a mobilbankos applikációban, ez azonban csak akkor működik, ha készpénzt egyáltalán nem használunk.
2. Megtakarítások kialakítása
A legtöbb bank már lehetőséget biztosít arra, hogy a mobilbankos applikációban vagy az e-bankon keresztül megtakarítási alszámlákat hozzunk létre: ez nem egy új bankszámla nyitását jelenti, csupán a meglévő megtakarításokat osztjuk szét a céljaink szerint. Döntsük el, hogy havonta mekkora összeget szeretnénk félretenni a nyaralásra, egy új autó vásárlására vagy éppen arra, hogy egy néhány hónapra elegendő vésztartalékot hozzunk létre: ha tudatosan, minden hónapban átutaljuk ide a megjelölt összeget, a nagyobb kiadások nem egyszerre szakadnak majd a nyakunkba, így nem kell attól tartanunk, hogy a nyári utazást követően nem marad elég pénzünk a következő fizetés megérkezéséig.
3. Adósságkezelés
A hitelfelvétel – legyen szó egy nagyobb összegű lakáshitelről (lakáshitel vásárlásra THM: 6,5-8,6%, közzétéve: 2025.04.14.) vagy egy szabadon felhasználható személyi kölcsönről (THM: 11,1-22,4%, közzétéve: 2025.04.14.) –segítséget nyújthat számos élethelyzetben, de fontos, hogy okosan döntsünk róla. A rosszul megválasztott hitel hosszú távon súlyos terhet róhat ránk, ha pedig nem tudjuk megfizetni a törlesztőrészleteket, igen nehéz helyzetbe kerülhetünk. Ideális esetben csak akkor veszünk fel hitelt, ha az valóban szükséges, és megfontolt döntésen alapul: mindig ellenőrizzük a kamatokat, és számítsuk ki, hogy a havi részletek teljesítése hogyan befolyásolja a költségvetésünket.
Mindig kössünk hitelbiztosítást, így ha elveszítjük a munkánkat vagy egy betegség miatt átmenetileg bevétel nélkül maradunk, nem kerülhetünk nagyobb bajba. Az is fontos, hogy időnként átvizsgáljuk a meglévő hiteleket, hiszen könnyen lehet, hogy időközben egy kedvezőbb konstrukció is elérhetővé vált, így a hitelkiváltás vagy egy adósságrendező hitel segítségével akár a törlesztőrészletek összegét is csökkenthetjük.
4. Passzív jövedelemforrások kiépítése
Bármilyen biztosnak tekintjük a jelenlegi munkahelyünket, soha nem tudhatjuk, hogy mikor kerülünk egy nehéz helyzetbe, amikor állás nélkül maradunk, esetleg egy hosszabb táppénzre, fizetés nélküli szabadságra kényszerülünk. Ha van passzív bevételi lábunk, ezeket az időszakokat is könnyebben átvészelhetjük, ezért a megtakarításunkat használjuk fel okosan. Befektetési lehetőségek széles köre érhető el az ingatlanvásárlástól az értékpapírokig: ismerjük meg ezeket, azok kockázatait, és erősítsük az anyagi biztonságot passzív bevételek segítségével.
Az anyagi biztonság elérhető
Bármikor előfordulhat, hogy egy nehezebb hónap végén úgy érezzük, a helyzetünk már sosem fordul jobbra, ez azonban téves hozzáállás. Az anyagi biztonság megteremtéséért nekünk kell tenni akkor is, ha ez csak kisebb lépésekben, lassanként lehetséges: kezdjük a költségvetésünk átvizsgálásával, majd innen haladjunk tovább annak érdekében, hogy idővel valóban nyugodtan tekinthessünk a jövőbe.
Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.