Hitel vagy megtakarítás? Érvek és ellenérvek

Amikor egy előre várható és ezáltal tervezhető nagyobb kiadás vár rád, olyankor egyáltalán nem mindegy, hogy a finanszírozást hitel, vagy megtakarítás segítségével oldod meg.

Ez a kérdés ráadásul több szempontból is kulcsfontosságú lehet. Tudniillik jó néhány olyan eset lehetséges, amikor hosszú távon jobban jársz, ha inkább kölcsön felhasználása mellett teszed le a voksod, különösképp ha valamilyen befektetésről van szó, vagy amikor lekötött eszközeid megbontása túlságosan nagy veszteségekkel járna. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy pénzügyeid tudatos kezeléséhez ne kellene megtakarításokkal rendelkezned, főképp, ha olyan komoly célokról van szó, mint amilyen időskori anyagi biztonságod megteremtése. Ilyenkor az egyik legnagyobb kihívást épp a számodra legoptimálisabb konstrukció kiválasztása jelentheti. A Grantis nyugdíjbiztosítás útmutatója sokat segíthet neked is a döntésben. Minden esetben elengedhetetlen tehát alaposan tájékozódnod mielőtt szerződést kötnél, a folyamat során pedig jó néhány tényezőt vizsgálnod kell majd.

Nyugdíjbiztosítás, ingatlan, netán befektetési arany? Mivel jársz jól?

Ahogy a fejlett országok túlnyomó részében, úgy hazánkban is komoly problémát okoznak a demográfiai változások. Ugyanis régóta a korfa fokozatos elöregedése tapasztalható, ami két súlyos következménnyel is jár. Egyrészt csökken az aktív dolgozók – azaz a költségvetésbe befizetők – aránya, ezzel párhuzamosan pedig gyarapszik az eltartottak száma, hiszen fokozatosan nő a várható élettartam. Ez a jelenség nagy terhet ró a társadalombiztosítási rendszerre, hiszen a felosztó-kirovó szisztéma a beérkezett adókból és járulékokból fedezi a kiadásokat. A következményeket pedig a saját bőrünkön tapasztalhatjuk, hiszen az egészségügyi ellátás színvonalának csökkenése és a nyugdíjak reálértékének romlása már napjainkban is észlelhető. Előbbire megoldást jelenthet egy egészségbiztosítás, utóbbi kapcsán pedig az olyan öngondoskodási formák jöhetnek szóba, mint amilyen a nyugdíjbiztosítás, az ÖNYP – ami egy nyugdíjpénztár -, vagy épp a NYESZ, a banki alternatíva. Természetesen határozhatsz úgy is, hogy klasszikus megoldásokat alkalmazol, lévén az ingatlan, vagy épp a nemesfémek hosszú ideje jól teljesítenek és ez várhatóan nem is fog számottevően megváltozni. Ugyanakkor feltétlen érdemes megismerned a különféle nyugdíj-előtakarékossági alternatívákban rejlő előnyöket is, hiszen például egy nyugdíjbiztosítás jól jöhet, ha veled esetleg történik valami. Ráadásul mindhárom formára igénybe vehetsz állami támogatást adójóváírás formájában, ami nagy távlatokat tekintve jelentős plusz megtakarítást eredményezhet. Összességében azonban az a legfontosabb, hogy időben kezdj el felkészülni passzív éveid anyagi biztonságának megteremtésére.

Mire figyelj, ha hitel felvétele mellett döntesz?

Természetesen bármikor alakulhat úgy a helyzeted, hogy rövid időn belül egy nagyobb összegre van szükséged. Ezt okozhatja egy váratlan kiadás, de akár egy kihagyhatatlan befektetési lehetőség is. Ilyenkor vagy valamelyik megtakarítás felbontása mellett döntesz, vagy hitel felvételével jutsz elegendő tőkéhez. Utóbbi kapcsán azonban kardinális, hogy a számodra leginkább megfelelő konstrukció mellett tedd le a voksodat. Az ilyen döntések előtt érdemes hitelkalkulátort használni. Ez legyen tehát az első lépés, hiszen a kapott értékek már egy kiváló kiindulási alapot jelentenek és ezekből már látni fogod, nagyjából milyen törlesztőrészlettel – és egyéb járulékos költségekkel – kaphatod meg a kívánt kölcsönt. Mivel ez a folyamat sorsdöntő befolyással bírhat a jövődre nézve, kétség esetén mindig kérd profi szakember segítségét. Egy független pénzügyi tanácsadó közbenjárása ugyanis garancia az eredményességre.