Big bag zsák újrahasznosítását szolgáló beruházási projekt az Inter-Metál Recycling Kft-nél
Az Inter-Metál Recycling Kft. 409,28 millió forint feltételesen vissza nem térítendő támogatást nyert el a „Zöld Nemzeti Bajnokok” – A zöldgazdaság területén működő mikro-, kis és középvállalkozások technológiafejlesztésének támogatása című pályázat keretében. A projekt a Széchenyi Terv Plusz Program keretén belül a következő címmel valósulhatott meg: Big bag zsák újrahasznosítását szolgáló beruházási projekt az Inter-Metál Recycling Kft-nél. A projekt azonosítószáma: GINOP_PLUSZ-1.3.1-21-2022-00080.
A beruházás az Európai Unió támogatásával valósult meg, melynek célja a mezőgazdaságban, az ipar és a kereskedelem különféle területein alkalmazott fehér polipropilén zsákok (továbbiakban big-bag zsákok) újhasználata, hasznosítása. A polipropilén csomagolások igen elterjedtek világszerte, mert élelmiszeripari termékek tárolására, szállítására is alkalmasak, nem oldódik ki belőlük káros vegyület, valamint nagy teherbírásúak. Ebbe csomagolják a tésztákat, gyógyszereket. Ebből készülnek mikrohullámú sütőbe használt edények, ételhordók, tusfürdőspalackok, autóalkatrészek, orvosi eszközök, gyermekjátékok, bútorok, és a nagy számban használt big-bag szákok is. A kiürült, használt zsákok gyűjtése és újrafeldolgozása környezetvédelmi és gazdasági érdek egyszerre. A polipropilén zsákok feldolgozása nagymértékben megegyezik a polietilén csomagolási fólia újrahasznosításával, melyből számos üzem működik ma Magyarországon. A technológia semmilyen károsanyagot, vegyszert nem használ és nem is keletkeztet. A telepen semmilyen veszélyes hulladékot nem veszünk át, nem dolgozunk fel. Tevékenységünket a MOHU hulladékgazdálkodási koncessziós társasággal együttműködve végezzük.
A beruházás ipari, szolgáltató területen, a Dunavecse 462/4 hrsz-ú ingatlanon került megvalósításra. A projektnek köszönhetően a feldolgozó csarnok megépült, használatba vételi engedélyt kapott, a szükséges berendezéseket, technológiai eszközöket beszereztük, jelentős infrastruktúra fejlesztést hajtottunk végre. A csarnok tetején nagy kapacitású napelemrendszert helyezünk el, amely a technológia villamosenergia igényének jelentős részét fogja biztosítani. A telepen végzett tevékenységünk fő lépései a jellemzően bálázott formában érkező zsákok mérlegelése, adminisztrálása, minőségének, tisztaságának ellenőrzése, és az újrahasználható zsákok elkülönítése a hulladék zsákoktól. Az újrahasználható zsákokat értékesítjük, a hulladék zsákokat az üzemben aprítógéppel néhány centis csíkokra vágjuk, majd zárt, vízvisszaforgató rendszerben mossuk, szárítjuk, végül extrudáljuk. A műtrágyás big-bag zsákok mosása során leválasztott szilárd anyagot beminősítés után szeretnénk talajjavítóként a műtrágyánál lényegesen olcsóbban, kedvezménnyel a helyi gazdák rendelkezésére bocsátani.
Az extrudálás a műanyagiparban gyakorta használt folyamat, melynek során felmelegített csigaorsó segítségével képlékeny anyagot képezünk, azt formázzuk, majd lencse alakú apró műanyagdarabokat, ún. regranulátumokat állítunk elő. Ezekből a vevőink különféle polipropilén terméket tudnak majd gyártani. Így lesz egy értéktelen anyagból újra érték.
Az európai uniós projektnek köszönhetően a településen közvetlenül 20-25 új munkahelyet teremtünk és a beruházással Dunavecse feliratkozik Magyarország legjelentősebb környezetvédelmi tevékenységet folytató településeinek sorába.
A projektről bővebb információt a www.intermetal.hu oldalon olvashatnak.