Milyen haszonnal jár a Virtuális Magán Szerver (VPS) egy szerverüzemeltető számára?

DoclerNet - VPS szolgáltatás
DoclerNet – VPS 

Az elmúlt években rohamosan terjedni kezdtek a virtuális magán szerverek, és egyre több ügyfél választja a VPS-t a kisfelhasználóktól kezdve a startupokon át a nagyvállalatokig. Akik ismerik valamennyire a technológiát, ám nem mélyedtek még el benne, joggal teszik fel a kérdést: miért is választja egyre több ember a virtuális magán szervert?

Egy VPS pontosan úgy működik, mint egy hagyományos szerver: van tárhelye, memóriája, számítási kapacitása, operációs rendszere, lehetséges távolról is rákapcsolódni, sőt, fizikailag is tárolják szerverhotelben a fizikai részeit. Egyetlen fizikai szerveren több virtuális magán szerver is futhat, és ezekhez éppen úgy férnek hozzá az ügyfelek, mint az osztott tárhelyekhez: mindenki csak azt láthatja, csak azzal dolgozhat, amihez jogosultságot kap. Azonban az osztott tárhellyel ellentétben, ha szükséges, egy VPS-t újra lehet indítani anélkül, hogy a fizikai szerver újraindulna.

Kinek javasolt a virtuális magán szerver?

Mindenkinek, akinek több erőforrásra és szerver oldali lehetőségre van szüksége, mint amit egy osztott tárhelyen kapna, viszont sokallja a pénzt egy fizikai szerver bérlésére/hosztolására. A VPS skálázhatósága miatt jelentős mértékben optimalizálható az erőforrás-kihasználás, és még ha ez nem is éri el a 100%-ot, az üzemeltetési szabadság kárpótolja ezért az ügyfeleket.

Aki még nem érzi magát kellően felkészültnek egy fizikai szerver üzemeltetésére, annak szintén kiváló „gyakorlóterep” a VPS: mindent ugyanúgy kell csinálni, mint a hagyományos szervereken, ugyanakkor a tévedések következményei minimálisak, hiszen maga a szerver virtuális.

A VPS egyértelmű előnyei szerverüzemeltetőknek

Az, hogy a virtuális magán szerver olcsóbb és flexibilisebb, köztudott. Azonban a rugalmasság tényleg széles határok közötti skálázhatóságot jelent, nem csupán annyit, hogy kicsivel több vagy kevesebb RAM meg tárhely kerül a szerverbe.

Az erőforrások változtatása ráadásul gyors és sokkal olcsóbb, mintha fizikai szerverrel dolgozna valaki, és ha nincs szüksége adott időszakban több memóriára vagy számítási kapacitásra, le is csökkentheti a foglalt erőforrásokat, így kevesebb lesz a havi számla – míg egy fizikai szervernél a megvásárolt memória, CPU és háttértár akkor is jelen van, ha a töredékét sem használja ki a szerverüzemeltető.

További előny a saját szkriptek futtatásának lehetősége, amelyeket – mint pl. a Python – az osztott tárhelyeknél ritkán engedélyeznek, viszont már nem érné meg egy fizikai szervert hosztolni csak emiatt.

Minden más területen viszont éppen úgy működik egy virtuális magán szerver, mint a hagyományos szerver – szabadon dönthet az üzemeltető a futtatott operációs rendszerről, root hozzáférése van, sőt az olyan cégek, mint a DoclerNet, színvonalas és segítőkész támogatást nyújtanak minden ügyfelüknek, ha supportra volna szükségük.